Jdi na obsah Jdi na menu
 


FF VIII

3. 2. 2007

Osmý díl spatřil světlo světa v roce 1999 a ze všech PS1 dílů se stal asi nejoblíbenějším. Došlo tady totiž k výrazným změnám oproti FF VII, která byla uvedena na PS1 jako první FF vůbec.
 imimim
V prvé řadě jsou to postavy - ty totiž vypadají realisticky, řekněme rovnou lidsky. FF VII (ač přes své kvalitní zpracování) odradila spoustu hráčů tím, že na scéně byly japonské manga postavičky. Hlavním hrdinou FF VIII je tichý podivín Squall Leonhart - kadet připravující se na složení zkoušek pro přijetí do elitní bojové jednotky SeeD. Spolu s ním se na zkoušky připravuje další spousta studentů, z nichž někteří s Vámi spojí své síly a někteří (ti méně úspěšní:) půjdou proti Vám. Z těch, co půjdou s Vámi jsou Zell - tvrdohlavý bojovník se špatnou schopností sebeovládání a Selphie - věčne veselá studentka se stylovým účesem. Ovšem na Vaši stranu se v průběhu hry přidají další postavy - Vaše učitelka Quistis Trepe, mladá rebelka Rinoa Heartilly a student Galbadianské Zahrady (vojenská akademie, která také trénuje vojáky) Irvine Kinneas, tvrdící o sobě, že je nejlepším střelcem na světě.
 imimim
Každá z postav ovládá určitý styl boje a má danou zbraň, kterou pouze zdokonaluje. Nebudete tudíž kupovat lepší a lepší zbraně - pouze si vždy, až nasbíráte určité předměty, z Vaší zbraně uděláte zbraně lepší.
 imimim
Druhý obrovský rozdíl oproti FF VII je systém rozvoje postav, magie a podobných speciálních dovedností. Pro skalní příznivce přísných RPG pravidel může být zcela nepřijatelný a nesmyslný, protože například zvyšování atributů postav nezávisí nijak zvlášť na soubojích ani na žádném vybevení, ale na kouzlech, které k nim "přiřadíte". I získávání kouzel je zvláštní - "vysáváte" je totiž z nepřátel nebo tzv. DRAW POINTŮ či je také můžete vyrefinovat z některých předmětů. Všechno toto a ještě mnohem víc Vám umožňují GF (Guardian Forces) - monstra, která můžete vyvolávat. Nebýt jich, tak všechny Vaše postavy jsou jen ubohé slabé trosky. Celý systém je sice zvláštní a ze začátku složitý, ale je zcela originální. Přestup na vyšší úrovně mi připadá poněkud nevyvážený a jednoduchý - vytrénovat si postavy na nejvyšší úroveň je zde opravdu snadné a časově nenáročné. Nepřátel je zde opravdu spousta (seznam najdete v sekci Tipy, Triky - Bestiář). Zkušenosti po souboji získávají i GF, společně s "dovednostními body" (Ability Points), které potřebují k naučení se různým dovednostem, které poté můžou Vaše postavy využívat. Tato monstra navíc můžete využít i v boji proti nepříteli nebo pro svůj prospěch (různé statusové efekty na Vaše postavy...). Vyvoláváni kouzel je také zajímavě řešeno - není zde žádná MANA ani nic podobného. Záleží na tom, kolik "kusů" určitého kouzla máte u sebe. Po každém vyvolání Vám prostě "kus" ubyde. Samozřejmě budete moci daná kouzla získávat zpět do zásoby (některá se získávají o něco hůř), ovšem jak brzy zjistíte, většinu kouzle budete využívat pouze k vylepšování celkového statusu postav.
 imimim
Grafika hry je oproti předchozímu dílu znatelně vylepšená - animované sekvence jsou neuvěřitelně propracované do posledních detailů. Při sledování některých z nich pak ani nebudete chtít věřit, že to, co sledujete, je hra. Naprosto dokonale je vyřešen přechod ze hry do oněch sekvencí - v nich totiž máte své postavy stále pod kontrolou (někdy je to životně důležité:) a pak nevíte, kde oči nechat. Grafika ve hře mimo animované sekvence je samozřejmě slabší, ale nemyslete si, že říkám, že je špatná - to tedy určitě ne. Okolí je vcelku detailně provedené, pouze postavy se v něm pohybující jsou na tom o něco hůře (určitě ne však tak, jak ve FF VII).
 imimim
Hudba je skvělá - podle mně je v tomto díle nejlepší. Některé skladby jsou doslova orchestrem pro Vaše uši. Jedině tak lze definovat skvělou melodičnost opravdu úchvatných písní. Autoři nezapoměli ani na ty z předešlého dílu - využili některé z nich a udělali je ještě lepšími. Možná jen hudba v soubojích je méně vyvedená, ovšem po nějaké době si na ni zvyknete.
 imimim
Pokud se ještě podívám na PC verzi, musím říct, že mě lidi ze Squaresoftu trochu naštvali, protože lidem, kteří hrají na PC dali poměrně odfláklou konverzi. Hra totiž nabízí maximální rozlišení 640x480, hudba je zde jako MIDI (skladby zní jakoby bylý hrány na piáno) a písmo ve hře je dost nečitelné (navíc horší než v původní verzi). Squaresoft se tak možná připravil o nějakou část hráčů. I přesto Final Fantasy VIII zůstává výbornou hrou, kterou prostě musíte hrát. Bude Vás bavit mnoho a mnoho hodin. Sežeňte si ji, nebudete toho litovat...

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

divný

(bambi, 19. 1. 2011 15:15)

Je to docela divný chce to nějaký obrázky

hm :D

(Lachance, 13. 5. 2007 22:38)

tohle jsem doparil asi 1000x na psone a na compa teda ne, z toho co jsem slysel je pc verze opravdu zlá :D
ale je to bezva gamesa,
s tou hudbou mozna bych se hadal je sice pekna , snado pamatovatelna a nevim co jeste, ale v FF IX byla lepsi, ale nemeni to nic na faktu ze v FF VIII je sprvanejc umistena :D ale porovnej si soundtracky, jinak FF8 je takovej malej cyberpunk stejne jak 7 , zatimco FF9 je docela tradicni fantasy rpg :D